KOMUNIKAT !!!

Uprzejmie informujemy, że od dnia 01 stycznia 2020r. obsługę strefy płatnego parkowania w Krakowie przejął Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Tym samym wszelkie aktualne informacje dotyczące strefy, w tym numeru kontaktowe telefonów, dostępne są na stronie internetowej:

zdmk.krakow.pl

Jednocześnie przypominamy, że korespondencję dotyczącą strefy należy kierować na adres poczty elektronicznej:

strefa@zdmk.krakow.pl

lub pocztą tradycyjną na adres:

Zarząd Dróg Miasta Krakowa,
Biuro Strefy Płatnego Parkowania
ul. Reymonta 20
30-059 Kraków


Informacje ogólne

UWAGA : Uprzejmie informujemy, że od dnia 01 stycznia 2020 administratorem Parkingu przy Muzeum Narodowym jest Zarząd Dróg Miasta Krakowa ul. Centralna 53, 31-586 Kraków tel. 12 616 70 00.

UWAGA : Uprzejmie informujemy, że od dnia 01 kwietnia 2020 administratorem P+R jest Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie ul. Wielopole 1, 31-072 Kraków tel. 12 616 86 87.

Wszelkie pytania i uwagi dot. funkcjonowania parkingów proszę kierować na podany numer telefonu.

Zgodnie z przyjętą polityka parkingową, docelowo w Krakowie działać będzie uzupełniający się system dwóch rodzajów parkingów: pierwszy to parkingi kubaturowe, znajdujące się w Śródmieściu Krakowa, działające na zasadach komercyjnych. Drugi z systemów, "parkuj i jedź" P+R, jest ściśle powiązany z komunikacją miejską, a parkingi są lokalizowane w rejonie pętli tramwajowych i ważniejszych punktach przesiadkowych.

Obecnie w Krakowie działają trzy śródmiejskie parkingi kubaturowe. Dwa podziemne: pod placem Na Groblach i przy Muzeum Narodowym oraz naziemny parking wielopoziomowy w Starym Podgórzu, na tyłach KS Korona.

Operatorem "Parkingu przy Muzeum" oraz "Parkingu Stare Podgórze" jest spółka Miejska Infrastruktura. Łącznie 335 miejsc postojowych. Parking przy Muzeum zlokalizowany jest w ścisłym centrum, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się m. in. Błonia Krakowskie, Park Jordana czy Muzeum Narodowe w Krakowie. Naziemny "Parking Stare Pogórze" znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Podgórskiego, Parku Bednarskiego oraz Dzielnicy Kazimierz.

Parkingi kubaturowe oferują atrakcyjne ceny za postój z możliwością zakupu abonamentów postojowych. Zostawiając pojazd na jednym z zarządzanych przez Miejską Infrastrukturę obiektów pieszo, rowerem, bądź komunikacją miejską można szybko dostać się do centrum miasta, by brać udział w wydarzeniach kulturalnych, koncertach, zwiedzać zabytki i muzea. Parkingi położone są blisko ważnych dla mieszkańców miejsc użyteczności publicznej – w zasięgu paru minut są budynki Urzędu Miasta Krakowa, czy Starostwa Powiatu Krakowskiego.

Drugim z systemów parkingowych zarządzanych przez Spółkę jest system "Parkuj i jedź" P+R. Istotą funkcjonowania systemu "Parkuj i jedź" jest przejęcie przez transport publiczny większości podróży wykonywanych samochodami osobowymi z obszarów zewnętrznych do Krakowa, a w szczególności do centrum miasta. Atrakcyjna oferta, sprawna komunikacja publiczna oraz możliwość kontynuowania podróży na podstawie biletu parkingowego, stanowić ma dla użytkowników zachętę i rekompensatę za ograniczoną dostępność wjazdu samochodem do centrum miasta. Lokalizowanie parkingów realizowanych w tym systemie bezpośrednio przy przystankach początkowych (pętlach tramwajowych) ma dodatkowo uatrakcyjnić ofertę i stanowić alternatywę, a także sposób na podróżowanie po mieście.

Obecnie Spółka zarządza czterema parkingami w systemie "Parkuj i jedź": P+R "Czerwone Maki", P+R "Kurdwanów", P+R "Nowy Bieżanów" i P+R "Mały Płaszów". Pod koniec 2019 roku został ogłoszony przetarg na budowę wraz z projektowaniem zintegrowanego węzła przesiadkowego wraz z parkingiem P+R Bronowice oraz terminalem autobusowym.

W najbliższych latach zostaną wybudowane obecnie przygotowane parkingi "Parkuj i jedź" P+R w rejonie pętli tramwajowej Krowodrza Górka, P+R "Pachońskiego" i P+R "Górka Narodowa". W każdym przypadku Parkingi w systemie P+R realizowane są również z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej.